Piece ecodesign

Piece ecodesign

Dodano: 2019-11-08 10:53:24

Piece ecodesign to piece podlegające wymaganiom projektowi ecodesign lub mówiąc inaczej ekoprojektu. Projekt ten jest dyrektywą wydaną przez parlament europejski, którego założeniem jest, że piece ecodesign powinny spełniać wymagania energetyczne...

Piece ecodesign to piece podlegające wymaganiom projektowi ecodesign lub mówiąc inaczej ekoprojektu. Projekt ten jest dyrektywą wydaną przez parlament europejski, którego założeniem jest, że piece ecodesign powinny spełniać wymagania energetyczne i emisyjne. Tylko co to znaczy? Krótko mówiąc piece ecodesign muszą posiadać certyfikat 5 klasy. Aby taki certyfikat otrzymać, należy spełnić wszystkie warunki normy (PN-EN 303-5:2012).

Celem wprowadzenia na rynek tylko pieców ecodesign jest zmniejszenie ilości pyłów i zanieczyszczeń przedostających się do powietrza. A przy tym, piece ecodesign mają mieć wysoką wydajność. Są ta dwa główne postanowienia, które mają się spełnić z piecami ecodesign. Dzięki piecom ecodesign ich sprawność może sięgać nawet ponad 90%. W wyniku tej właściwości, piece ecodesign wytworzą mniej zanieczyszczeń. W dodatku, korzystając z pieców ecodesign zużyjemy mniej paliwa. Pozwala to na duże oszczędności samego paliwa, ale także pieniędzy na nie wydane.

Od 2020 nie będzie możliwym już kupienie innego pieca jak pieca ecodesign posiadającego certyfikat klasy piątej.